Saturday, November 12, 2011

Fruit vs. Tupperware

Thought it would be interesting to visually show how far $8 goes here in Bolivia. Each Tupperware costs about $4. The Pineapple, bananas, apples, peaches, and passion fruit can also be purchased for $8. I know which one I would rather eat...

More than just fixing airplanes.

This past month at the hanger has been slow from a flying perspective, but the SAMAIR team has repaired 4 cars for other missionaries. Be it automatic door locks, leaking shocks, worn out universal joints, mushy brakes, or radio installations, we have done them all over the past few weeks. It is hard to finding a good mechanic who is not only trust worthy but actually knows what he is doing. Not sure if us SAMAIR guys are any better but our price is definetly right... FREE!

Wiring that was previously "fixed" with electrical tape.

Worn out roller bearing from a universal joint. (they are not supposed to be broken into tiny pieces!)